Atrakcje, Ciekawe miejsca

Widok na plażę w Durres, Albania - Zachodzące słońce

Jest jednym z mniejszych państw na Bałkanach, które mimo górskiego charakteru ma dostęp do wybrzeży Morza Jońskiego oraz Adriatyku. Stolicą kraju jest Tirana, będąca jedną z najbardziej chaotycznych stolic świata. Jakimi atrakcjami może zaskoczyć Albania tych, którzy wybierają się na wczasy lub na wycieczkę po jej terenie?

 

  • Jednym z najciekawszych miast na terenie Albanii jest Durres, znane z największego portu w tym kraju. Sama miejscowość ma charakter typowego miasta portowego, a o jej atrakcyjności decyduje przede wszystkim tutejsza atmosfera. Zabytków jest tu niewiele, a najcenniejszym z nich jest antyczny amfiteatr pochodzący z okresu rzymskiego.

     

  • Piękne zabytki i historyczne budowle mogą natomiast podziwiać ci turyści, którzy w trakcie wycieczki po Albanii dotrą na teren miasta Berat. Tu niemal każdy dom może się posiada zabytkowy charakter, a dodatkową atrakcją jest bardzo dobrze zachowana twierdza bizantyjska. Góruje ona nad miastem, które samo w sobie jest atrakcyjne ze względu na położenie. Domki umieszczone na stromych stokach wzgórza z daleka wyglądają tak, jakby były budowane jeden na drugim.

     

  • W czasie wycieczki po Albanii warto też zajrzeć do osady Butrint, która jest znanym i cenionym w naukowym świecie stanowiskiem archeologicznym. W miejscu starożytnej osady greckiej można zobaczyć dzisiaj zarówno pozostałości domów mieszkalnych i amfiteatru, jak i zachowane fragmenty dawnych murów obronnych.

 

Saranda, Albania

  • Nie brak też miejscowości, w których można spędzić udane wczasy i korzystać z wypoczynku nad morzem. W tej kategorii najpopularniejszą miejscowością na terenie Albanii jest Saranda, z licznymi hotelami i pensjonatami. Można w nich bez problemów znaleźć noclegi w przystępnej cenie, co z pewnością zadowoli bardziej oszczędnych turystów.
    Jeśli wolimy mniejsze miasta to, w okolicach Sarandy polecamy małą miejscowość Ksamil - piękne plaże, malutkie wysepki, czysta woda - to idealne miejsce do plażowania i kąpieli w czystych wodach Morza Jońskiego.

Ksamil, niedaleko Sarandy, Albania

 

Przydatne informacje

Gazety i portale internetowe w Albanii (Lista)

Gazeta 55 Albańska gazeta. Gazeta 55 dystrybuowana jest w Albanii i Grecji. Gazeta Tema Gazeta me e lexuar shqi...

Lista albańskich stacji radiowych do słuchania online

Dla miłośników muzyki albańskiej zamieszczamy listę głównych stacji radiowych z Albanii. Pozniżej zamieszczamy tabelę z nazwą radiostacji oraz bezpośrednimi linkami do ...

Atrakcje Turystyczne - Ciekawe miejsca

Co warto zobaczyć - Tirana, stolica Albanii

Tirana to główny ośrodek kulturalny i przemysłowy kraju. Miasto oddalone jest o 40 km od morza, leży u podnóża góry ...