Atrakcje, Ciekawe miejsca

Saranda leży na Riwierze Albańskiej u wybrzeży ciepłego Morza Jońskiego. Tutaj góry stykają się z morzem, jest kilka małych zatoczek, spotkamy rozłożyste palmy, a widok plaży wprawia w wakacyjny nastrój wszystkich, którzy na miejsce wypoczynku wybrali właśnie Sarandę. Miasto liczy niespełna czterdzieści tysięcy mieszkańców, wielu spośród nich jest pochodzenia greckiego. Wielbicieli Grecji uszczęśliwi fakt, że niedaleko stąd jest na wyspę Korfu, zwaną po grecku Kerkyrą, wystarczy wyruszyć w rejs statkiem, by znaleźć się na tej cudnej wyspie. Natomiast wieczorem, po plażowaniu i kąpieli w morzu, warto wybrać się na spacer głównym deptakiem miasta prowadzącym wzdłuż plaży. To albańskie miasto nad morzem z pamiętną historią, wieloma zabytkami, romantycznymi kawiarenkami jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc nadmorskich w Albanii (Riwiera Albańska).

Widok na Sarandę z Korfu

Architektura miasta przypomina nieco czasy komunizmu. Jednakże nazwa miasta nie pochodzi od molochów, a od monasteru czterdziestu męczenników z Sebasty (dawniej - w Armenii; obecnie – w Turcji). „Saranda” w języku greckim oznacza „czterdzieści”, stąd zarówno grecka, jak i włoska nazwa „Quranta” oznacza czterdziestu męczenników.

Atrakcje turystyczne - Saranda i okolica - Co warto zwiedzić i zobaczyć?

 • Doskonały widok na Sarandę rozciąga się z pobliskiego wzgórza, na którym ulokowała się twierdza Lëkurësi, wzniesiona w 1537 roku z polecenia sułtana osmańskiego Sulejmana Wspaniałego. Z tutejszej restauracji roztacza się wspaniały widok na okolicę - południową Albanię (wyspy wokół kurortu Ksamil) i grecką wyspę Korfu.
 • Dla osób lubiących powrót do przeszłości polecamy Ruiny Synagogi z V wieku - położone w pobliżu ratusza w Sarandzie, ruiny te pokazują, że w V wieku naszej ery istniała tu duża i bogata społeczność żydowska w Oncheasmos (starożytna nazwy Sarandy). Oprócz działalności religijnej był tam dom kultury i szkoły. Podłogi synagogi wyłożone były mozaikami (zwierząt i symboli żydowskich). Budynki zostały zniszczone albo przez trzęsienie ziemi lub inwazję słowiańską. Synagoga została przekształcona w bazylikę w 6 wieku
 • Warto też odwiedzić jedną z najlepiej zachowanych albańskich świątyń w niedalekiej miejscowości Mesopotam - monaster św. Mikołaja.
 • Turyści chętnie zmierzają też do Butrint (albańskie Pompeje) oddalone ok. 25km od Sarandy - starożytnej osady, gdzie znajdziemy ślady panowania Greków, Rzymian i Turków z Imperium Osmańskiego. Butrint wraz z pobliskim parkiem narodowym wpisano na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO w roku 1992.
 • Nie sposób też nie zobaczyć pobliskiego Błękitnego Oka. Jest to niewielkie jezioro w pobliżu trasy Saranda – Girokastra; oddalone od centrum kurortu o dwadzieścia kilometrów. Czystość wody oraz jej barwa urzeka każdego, kto lubi obcować z piękną przyrodą, a temperatura, oscylująca w okolicach dziesięciu stopni Celsjusza jest alternatywą na upały.
 • Lukova - to piękna mała nadmorska wioska położona na drodze w kierunku Vlory. Zbocza Lukovy pełne są oliwnych i cytrusowych drzewek. W okresie letnim miejsce może być spokojną ucieczką od bardziej zatłoczonych plaż Sarandy i Ksamil. Największym magnesem jest jednak piękna piaszczysta plaża, która charakteryzuje się gruboziarnistym piaskiem i gładkimi kamieniami, a woda przybiera kolor seledynowy. Podobnie jak w wielu miejscach przybrzeżnych w Albanii można tu zobaczyć wiele opuszczonych bunkrów, które zostały wykorzystane jako punkty widokowe.
 • Borsh - Znajduje się w północnej części Okręgu Saranda, plaża w Borshi znana jest jako "Perła południowej Albanii". w Borsh na odcinku 5km, możemy podziwiać najdłuższą plażą na Morzu Jońskim. Możemy też zobaczyć zamek, meczet i madresa (szkoła islamska).
 • Himarë - Jeśli podróżujemy wzdłuż wybrzeża, możemy sprawić sobie miłą wycieczkę i zatrzymać się na chwilę w Himare. Choć miejscowość położona jest w w dystrykcie Vlora, do Himarë nie jest zbyt daleko. Są tu ładne, białe, piaszczyste plaże i majestatyczne góry, które z dużej wysokości wręcz "wpadają" do morza. Krajobraz przypomina ten z Grecji dzięki wzgórzom z gajami oliwnymi i cytrusami. (ok. 50km od Sarandy)

Poza tym, będąc w Sarandzie warto zwiedzić pozostałe okoliczne atrakcje: ruiny starożytnego miasta w Finiq, mały zamek Ali Paszy we Vrine, oraz choć na jeden dzień wybrać się na piękne plaże Ksamil.

Pogoda i klimat w Sarandzie

Na miasto wpływa klimat śródziemnomorski przybrzeżny. Lata są suche, temperatura w tym okresie rzadko przekracza 32 stopnie Celsjusza. Średnio najcieplejsze miesiące to lipiec i sierpień. Jednak orzeźwiająca morska bryza nieustannie wieje. Pomiędzy majem, a październikiem temperatura z reguły nie spada poniżej 20 °C. W Sarandzie naliczymy aż 290 dni słonecznych w ciągu roku. Zimy są łagodne, a ujemne temperatury należą do rzadkości. Najwięcej opadów przypada na listopad, grudzień i styczeń, a najmniej w czerwcu. Silne wiatry należą do rzadkości. Średnioroczna temperatura to ok. 23 stopni Celsjusza.

Najlepszy moment na wakacje w Sarandzie, aby pogoda na miejscu była odpowiednia to okres pomiędzy końcem kwietnia, a początkiem października, a dla plażowiczów i codziennej kąpieli w morzu: lipiec - wrzesień.

Temperatury: Saranda, Albania

Miesiąc

Średnie
maksymalne temperatury(°C)

Średnie
minimalne
temperatury(°C)

Średnia dzienna ilość godzin słonecznych Średnia temperatura morza (°C)
Styczeń 11 2 4
15
Luty 12 3
4
14
Marzec 14 4
5
14
Kwiecień 18 7 7

15
Maj 23 11 9

18
Czerwiec 27 14 10
22
Lipiec 30 16 12
23
Sierpień 30 16 10
25
Wrzesień 27 14 8

24
Październik 21 10
6
20
Listopad 16 7
4
19
Grudzień 12 4
3

16
Temperatura w Sarandzie - tabela temperatur w podziale na miesiące

Saranda - Szczyt sezonu turystycznego, cena noclegu, hotel czy kwatera prywatna?

 • Sezon turystyczny w Sarandzie przypada na okres od ok. 10 lipca do końca sierpnia, w tym okresie cena noclegu w hotelu kształtuje się między 40 - 60 euro za dobę za dwuosobowy pokój.
 • Miesiąc wrzesień i połowa października to zdecydowanie mniej turystów, a ceny noclegu spadają o ok 20%. Ceny w okolicznych miejscowościach również są niższe niż w Sarandzie czy pobliskim Ksamil.
 • Od połowy października większość hoteli jest zamknięta.
 • Inna opcja na noclegu to przenocowanie w kwaterach prywatnych lub pensjonatach, to alternatywa mniej kosztowna, a kolejnym argumentem, aby z niej skorzystać to możliwość bliższego poznania kultury albańskiej, wyjątkowego klimatu, a przede wszystkich gościnności Albańczyków.

Dlaczego warto akurat tutaj spędzić wakacje?

Saranda posiada bogatą ofertę noclegową, możemy wypocząć zarówno w hotelu jak i przenocować w małych kwaterach prywatnych. Pomimo tego, że nie spotkamy tutaj cudów techniki, warto wybrać się choć raz w to miejsce i w to poznać "jeszcze" dziewiczą okolicę.

To region bogaty w różnorodne atrakcje, a wokół góry, rzeki, jeziora i oczywiście plaże. Zobaczymy także plantacje owoców cytrusowych, gaje oliwne, winnice, pastwiska, a woda pełna jest ryb i skorupiaków.

Przydatne informacje

Klimat Albanii. Temperatury, opady, słońce, lato, zima, Kiedy jechać?

Klimat Albanii Dla większości z nas Albania jest nieznanym państwem położonym na półwyspie Bałkańskim. Popularne kraje takie jak Grecja, Bułgaria i Ch...

Waluta, Numer kierunkowy, Elektryczność, Pobyt

Telefoniczny numer kierunkowy do Albanii to +355 Elektryczność – 220V/50Hz Pobyt i Wyjazd i pobyt - od 29 maja 2003 Polacy mogą pr...

Atrakcje Turystyczne - Ciekawe miejsca

4 miejsca w Albanii, które warto odwiedzić

Jest jednym z mniejszych państw na Bałkanach, które mimo górskiego charakteru ma dostęp do wybrzeży Morza Jońskiego oraz Adriatyku. Stolicą kr...