Natura / Turystyka - Ciekawe miejscaRozłożyste palmy, ciepłe, szumiące Morze Jońskie, miejsce, gdzie góry spotykają się z morzem, kilka małych zatoczek, oraz kamieniste plaże wprawiają w wakacyjny nastrój wszystkich tych, którzy na miejsce swojego wypoczynku wybrali właśnie Sarandę. Miasto to liczy sobie niespełna czterdzieści tysięcy mieszkańców, a wielu spośród nich jest pochodzenia greckiego. Wielbicieli Grecji uszczęśliwi również fakt, że niedaleko stamtąd na wyspę Korfu, zwaną po grecku Kerkyrą. Wystarczy wyruszyć w rejs statkiem, by znaleźć się na tej cudnej wyspie. Natomiast wieczorem - po plażowaniu i kąpieli w morzu - warto wybrać się na spacer głównym deptakiem miasta, prowadzącym wzdłuż plaży. Saranda to jedno z najchętniej odwiedzanych miast nadmorskich w Albanii.

Widok na Sarandę z Korfu

Architektura miasta przypomina nieco czasy komunizmu. Jednakże nazwa miasta nie pochodzi od molochów, a od monasteru czterdziestu męczenników z Sebasty (dawniej - w Armenii; obecnie – w Turcji). „Saranda” w języku greckim to „czterdzieści”, stąd zarówno grecka, jak i włoska nazwa „Quranta” oznacza czterdziestu męczenników.

Atrakcje turystyczne - Saranda i okolica - Co warto zwiedzić i zobaczyć?

 • Doskonały widok na Sarandę rozciąga się z pobliskiego wzgórza, na którym ulokowała się twierdza Lëkurësi, wzniesiona w 1537 roku z polecenia sułtana osmańskiego Sulejmana Wspaniałego. Z restauracji, mieszczącej się w tym miejscu roztacza się wspaniały widok na okolicę - południową Albanię (wyspy wokół kurortu Ksamil) i grecką wyspę Korfu.
 • Dla osób lubiących powrót do przeszłości polecamy Ruiny Synagogi z V wieku - położone w pobliżu ratusza w Sarandzie, ruiny te pokazują, że w V wieku naszej ery istniała tu duża i bogata społeczność żydowska w Oncheasmos (starożytna nazwy Sarandy). Oprócz działalności religijnej był tam dom kultury i szkoły. Podłogi synagogi wyłożone były mozaikami (zwierząt i symboli żydowskich). Budynki zostały zniszczone albo przez trzęsienie ziemi lub inwazję słowiańską. Synagoga została przekształcona w bazylikę w 6 wieku
 • Warto też odwiedzić jedną z najlepiej zachowanych albańskich światyń w niedalekiej miejscowości Mesopotam - monaster św. Mikołaja.
 • Turyści chętnie zmierzają też do Butrint (albańskie Pompeje) oddalone ok. 25km od Sarandy - starożytnej osady, gdzie znajdziemy ślady panowania Greków, Rzymian i Turków z Imperium Osmańskiego. Butrint wraz z pobliskim parkiem narodowym wpisano na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO w roku 1992.
 • Nie sposób też nie zobaczyć pobliskiego Błękitnego Oka. Jest to niewielkie jezioro w pobliżu trasy Saranda – Girokastra; oddalone od centrum kurortu o dwadzieścia kilometrów. Czystość wody oraz jej barwa urzeka każdego, kto lubi obcować z piękną przyrodą, a temperatura, oscylująca w okolicach dziesięciu stopni Celsjusza jest alternatywą na upały.
 • Lukove - to piękna mała nadmorska wioska położona na drodze w kierunku Vlory. Zbocza Lukove pełne są drzew oliwnych oraz cytrusowych. W okresie letnim miejsce może być spokojną ucieczką od bardziej zatłoczonych plaż Sarandy i Ksamil. Plaża charakteryzuje się gruboziarnistym piaskiem i gładkimi kamieniami, a woda przybiera kolor seledynowy. Podobnie jak w wielu miejscach przybrzeżnych w Albanii można tu zobaczyć wiele opuszczonych bunkrów, które zostały wykorzystane jako punkty widokowe.
 • Borsh - Znajduje się w północnej części Okręgu Saranda, plaża w Borshi znana jest jako "Perła południowej Albanii". w Borsh na odcinku 5km, możemy podziwiać najdłuższą plażą na Morzu Jońskim. Możemy też zobaczyć zamek, meczet i madresa (szkoła islamska).
 • Himarë - Jeśli podróżujemy wzdłuż wybrzeża, możemy sprawić sobie miłą wycieczkę i zatrzymać się na chwilę w Himare. Choć miejscowość położona jest w w dystrykcie Vlora, do Himarë nie jest zbyt daleko. Są tu piękne, białe, piaszczyste plaże i majestatyczne góry, które z dużej wysokości, wręcz z impetem wpadają w kierunku morza. Krajobraz przypomina ten z Grecji dzięki wzgórzom z gajami oliwnymi i cytrusami. (ok. 50km od Sarandy)

Poza tym, będąc w Sarandzie warto zwiedzić pozostałe okoliczne atrakcje: ruiny starożytnego miasta w Finiq, mały zamek Ali Paszy we Vrine, oraz choć na jeden dzień wybrać się na piękne plaże Ksamil.

Pogoda i klimat w Sarandzie

Na miasto wpływa klimat śródziemnomorski przybrzeżny. Lata są suche, temperatura w tym okresie rzadko przekracza 32 stopnie Celsjusza. Średnio najcieplejsze miesiące to lipiec i sierpień. Jednak orzeźwiająca morska bryza nieustannie wieje. Pomiędzy majem, a październikiem temperatura z reguły nie spada poniżej 20 °C. W Sarandzie naliczymy aż 290 dni słonecznych w ciągu roku. Zimy są łagodne, a ujemne temperatury należą do rzadkości. Najwięcej opadów przypada na listopad, grudzień i styczeń, a najmniej w czerwcu. Silne wiatry należą do rzadkości. Średnioroczna temperatura to ok. 23 stopni Celsjusza.

Najlepszy moment na wakacje w Sarandzie, aby pogoda na miejscu była odpowiednia to okres pomiędzy końcem kwietnia, a początkiem października, a dla plażowiczów i codziennej kąpieli w morzu: lipiec - wrzesień.

Temperatury: Saranda, Albania

Miesiąc

Średnie
maksymalne temperatury(°C)

Średnie
minimalne
temperatury(°C)

Średnia dzienna ilość godzin słonecznych Średnia temperatura morza (°C)
Styczeń 11 2 4
15
Luty 12 3
4
14
Marzec 14 4
5
14
Kwiecień 18 7 7

15
Maj 23 11 9

18
Czerwiec 27 14 10
22
Lipiec 30 16 12
23
Sierpień 30 16 10
25
Wrzesień 27 14 8

24
Październik 21 10
6
20
Listopad 16 7
4
19
Grudzień 12 4
3

16
Temperatura w Sarandzie - tabela temperatur w podziale na miesiące

Saranda - Szczyt sezonu turystycznego, cena noclegu, hotel czy kwatera prywatna?

 • Sezon turystyczny w Sarandzie przypada na okres od ok. 10 lipca do końca sierpnia, w tym okresie cena noclegu w hotelu kształtuje się między 40 - 60 euro za dobę za dwuosobowy pokój.
 • Miesiąc wrzesień i połowa października to zdecydowanie mniej turystów, a ceny noclegu spadają o ok 20%. Ceny w okolicznych miejscowościach również są niższe niż w Sarandzie czy pobliskim Ksamil.
 • Od połowy października większość hoteli jest zamknięta.
 • Inna opcja na noclegu to przenocowanie w kwaterach prywatnych lub pensjonatach, to alternatywa mniej kosztowna, a kolejnym argumentem, aby z niej skorzystać to możliwość bliższego poznania kultury albańskiej, wyjątkowego klimatu, a przede wszystkich gościnności Albańczyków.

Dlaczego warto akurat tutaj spędzić wakacje?

Saranda posiada bogatą ofertę noclegową, możemy wypocząć zarówno w hotelu jak i przenocować w małych kwaterach prywatnych. Pomimo tego, że nie spotkamy tutaj cudów techniki, warto wybrać się choć raz w to miejsce i w to poznać "jeszcze" dziewiczą okolicę.

To region bogaty w różnorodne atrakcje, a wokół góry, rzeki, jeziora i oczywiście plaże. Zobaczymy także plantacje owoców cytrusowych, gaje oliwne, winnice, pastwiska, a woda pełna jest ryb i skorupiaków.

Przydatne informacje

Gazety i portale internetowe w Albanii (Lista)

Gazeta 55 Albańska gazeta. Gazeta 55 dystrybuowana jest w Albanii i Grecji. Gazeta Tema Gazeta me e lexuar shqi...

Waluta, Numer kierunkowy, Elektryczność, Pobyt

Telefoniczny numer kierunkowy do Albanii to +355 Elektryczność – 220V/50Hz Pobyt i Wyjazd i pobyt - od 29 maja 2003 Polacy mogą pr...

Atrakcje Turystyczne - Ciekawe miejsca

Saranda – albański kurort nad morzem. Co warto zobaczyć w mieście i okolicy (atrakcje, klimat, informacje)

Rozłożyste palmy, ciepłe, szumiące Morze Jońskie, miejsce, gdzie góry spotykają się z morzem, kilka małych zatoczek, oraz kamieniste plaże wprawiają ...