Warto wiedzieć - Porady

Klimat Albanii

Dla większości ludzi Albania jest nieznanym krajem na Bałkanach. Popularne kraje takie jak Grecja, Bułgaria i Chorwacja mogą liczyć na znacznie więcej turystów niż Albania. Albania ma ten sam klimat śródziemnomorski jak kraje wymienione powyżej: ciepłe lata, a zwłaszcza wzdłuż wybrzeża. W wewnątrz kraju, zimy mogą być o wiele bardziej znaczące, zwłaszcza w wyższych regionach, takich jak w górach albańskich oraz w północnej części kraju.

Adriatyk, plaża w Albanii

Ciepłe lato

Lato w Albanii jest ciepłe, gorące. W lipcu i sierpniu temperatury maksymalne wynoszą średnio około 30 stopni Celsjusza. Zdarzają się również temperatury dochodzące nawet do 40 stopni Celsjusza. W Albanii, tak szybko, jak może wystąpić fala upałów, tak nagle, pogoda może ulec zmianie. Ze względu na strukturę gruntu i oddziaływanie ciepła Morza Adriatyckiego, często spotykane są ulewne deszcze i grzmoty burzy. W ciągu dnia temperatura może spaść nawet do 10 stopni Celsjusza w ciągu 24 godzin. W lipcu i sierpniu nie występuje tak często. Jednakże, w końcu okresu letniego szansach szybko wzrasta. Najlepszy czas na wizytę w Albanii to okres od czerwca do sierpnia. Wiele godzin słonecznych oraz niskie opady. Od października słońce świeci mniej intensywnie ,a intensywności opadów wzrasta.

Łagodne zimy

Albański zimy są łagodne, zwłaszcza w dolnych regionach wzdłuż wybrzeża. Średnio zimy nie są mroźne. Dzienne temperatury to około lub nawet powyżej 10 stopni Celsjusza nie należą do rzadkości. W nocy ujemne temperatury są rzadkie. Jednak nawet na obszarach przybrzeżnych może wystąpić kilka mroźnych dni w roku, a czasem nawet trochę śniegu. W wyższych regionach śnieg, lód i ujemne temperatury nie należą już do rzadkości. Zima, która rozpoczyna się w końcu listopada i trwa do początku marca. Od czasu do czasu Tirana również może zostać pokryta śniegiem. Podczas zimy śnieg nie jest niczym niezwykłym w wyższych regionach, szczególnie na wysokości 1000-1500 metrów co daje możliwość uprawiania sportów zimowych, jednakże ośrodki sportów zimowych należą do rzadkości.

 

Temperatury w Albanii


Średnie
maksymalne temperatury(°C)

Średnie
minimalne
temperatury(°C)

Średnia dzienna ilość godzin słonecznych Średnia liczba dni z opadem miesięcznie Średnia temperatura morza (°C)
Styczeń 10 2 4 14
15
Luty 12 2 4 12
14
Marzec 14 3 5 14
14
Kwiecień 18 7 6 13
15
May 23 12 8 10
18
Czerwiec 27 12 10 8
22
Lipiec 30 17 11 5
24
Sierpień 30 17 10 6
25
Wrzesień 27 14 9 8
24
Październik 21 9 6 9
22
Listopad 15 5 4 13
19
Grudzień 11 3 4 14
16
Temperatury w Albanii - tabela temperatur w Albanii w podziale na miesiące

 

Opady w Albanii - Deszcz

Z reguły w Albanii w okresie zimowym jest znacznie więcej opadów, niż w czasie lata. Różnice zależą od miejsca w którym się znajdujemy, a także w stosunku rok do roku. Ze względu na wysokie góry pogoda jest niestabilna. W jednym regionie może padać przez kilka dni, podczas gdy 10 kilometrów dalej może być bardzo sucho. Z reguły na północy Albanii i górach w południowo-zachodnich pada więcej niż w pozostałej części kraju. Rocznie spada ok700-1200 milimetrów deszczu. W niektórych regionach dane opadowe w ujęciu rocznym mogą wynieść do 1500 milimetrów deszczu. Jednakże, to mogą być lokalne odchylenia.

Słońce

Do 3000 godzin słonecznych w każdego roku spodziewanych jest w okolicach Sarandy, która znajduje się w południowo zachodniej części, na wybrzeżu Albanii w tej samej szerokości geograficznej co grecka wyspa Korfu. Średnia ilość słońca w Albanii 2400-2500 godzin słonecznych w ciągu roku. Z ponad 300 godzinami słońca w miesiącu lipcu i sierpniu, które uchodzą za najbardziej słonecznych.

 

Pogoda w Albanii


Szansa na bardzo ciepłą pogodę

Szansa na bardzo zimną  pogodę
Szansa długotrwałego opadu
Szansa na słoneczne dni

 

Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

GrudzieńKiedy pojechać do Albanii?

Wybór czasu podróży do Albanii powinien być skorelowany z głównym celem wycieczki i wtedy zdecydujemy czy będzie to wiosna, jesień czy środek sezonu - lato.
Najbardziej gorący miesiąc w Albanii to lipiec, a najchłodniejszy - styczeń.

Jeśli do Albanii wybieramy się na wybrzeże najlepiej zrobić to pomiędzy czerwcem, a wrześniem, wówczas temperatura powietrza kształtuje się wokół 26°C do 33°C. Woda też jest wtedy najcieplejsza  – powyżej 20 °C. Najbardziej gorącymi miesiącami są lipiec i sierpień (w tym okresie budzi się także życie nocne, organizowane są liczne imprezy, dyskoteki). Na zwiedzanie centralnej Albanii i gór najlepszym okresem będzie czerwiec lub wrzesień. Ci, którzy wybierają się na wybrzeże, a jednak nie lubią gorąca i upalnych dni a przy okazji chcą oszczędzić parę groszy na noclegu, polecamy wybrać czerwiec lub wrzesień.

Jeśli chcemy poznać Albańczyków, kulturę albańską i zobaczyć kolorową Albanię wybór powinien paść na wiosnę lub jesień. Szczególnie jesienią albańska wieś jest niesamowicie urokliwa, sady płoną jasnym kolorem pomarańcz i owoców cytrusowych. Wiosną kwiaty jabłoni i wiśni rozlewają się wzdłuż dróżek, cała przyroda budzi się do życia. Jeśli jesteśmy nastawieni też na zwiedzanie nadmorskich miasteczek z Tiraną włącznie pojedźmy właśnie wiosną.

Wiosna i jesień to także idealna pora do uprawiania turystyki pieszej (relatywnie niskiego poziomu) i turystyki rowerowej, upały nie doskwierają, a dzień jest długi.

Pamiętajmy, że 75 procent powierzchni kraju to góry, w tym bardzo wysokie (najwyższy szczyt Korab 2766 m n.p.m.), jeśli chcemy udać się w "Albańskie Alpy" wybierzmy czerwiec lub wrzesień, albo lipiec i sierpień jeśli upał nam nie straszny. Warto także zwrócić uwagę, że w najwyższych partiach Gór Północnoalbańskich w regionie północno-wschodnim śnieg często zalega przez cały rok.

Przydatne informacje

Klimat Albanii, temperatury, opady, słońce, lato, zima, Kiedy jechać?

Klimat Albanii Dla większości ludzi Albania jest nieznanym krajem na Bałkanach. Popularne kraje takie jak Grecja, Bułgaria i Chorwacja mogą liczyć na...

Lista albańskich stacji radiowych do słuchania online

Dla miłośników muzyki albańskiej zamieszczamy listę głównych stacji radiowych z Albanii. Pozniżej zamieszczamy tabelę z nazwą radiostacji oraz bezpośrednimi linkami do ...

Atrakcje Turystyczne - Ciekawe miejsca

Top 10 atrakcji turystycznych w Albanii, informacje turystyczne, klimat

Albania jako jeno z mniejszych Państw na Starym Kontynencie, położona jest na południowym wschodzie Europy, a ściślej mówiąc na Półwyspie ...