Warto wiedzieć - Porady

Klimat Albanii

Dla większości z nas Albania jest nieznanym państwem położonym na półwyspie Bałkańskim. Popularne kraje takie jak Grecja, Bułgaria i Chorwacja mogą liczyć na znacznie więcej turystów niż Albania. Albania posiada ten sam klimat śródziemnomorski, jak kraje wymienione powyżej: ciepłe lata, zwłaszcza wzdłuż wybrzeża. We wewnątrz kraju zimy mogą być o wiele bardziej intensywne, zwłaszcza w wyższych regionach, jak w górach oraz w północnej części kraju.

Adriatyk, plaża w Albanii

Ciepłe lato

Lato w Albanii jest ciepłe, a nawet gorące. W lipcu i sierpniu temperatury maksymalne wynoszą średnio około 30 stopni Celsjusza. Zdarzają się również temperatury dochodzące nawet do 40 stopni Celsjusza. W Albanii, tak szybko, jak może wystąpić fala upałów, tak nagle, pogoda może ulec zmianie. Ze względu na strukturę gruntu i oddziaływanie ciepła Morza Adriatyckiego często spotykane są ulewne deszcze i grzmoty burzy. W ciągu dnia temperatura może spaść nawet do 10 stopni Celsjusza. W lipcu i sierpniu zmiany temperatury nie są tak częste, jednakże, w końcu okresu letniego szansa szybko wzrasta.

Kiedy najlepiej pojechać do Albanii na wakacje? Najlepszy czas na wizytę w Albanii to okres od czerwca do sierpnia. W tym okresie godzin słonecznych jest najwięcej, a szansa opadów - niska. Od końca września słońce świeci mniej intensywnie, a intensywności opadów wzrasta.

Łagodne zimy

Albańskie zimy są łagodne, zwłaszcza w dolnych regionach wzdłuż wybrzeża. Statystycznie zimy w Albanii nie są mroźne. Dzienne temperatury to około 10 stopni Celsjusza, a powyżej tej granicy również nie należą do rzadkości. W nocy rzadko spotykane są temperatury poniżej zera. Jednak nawet na obszarach przybrzeżnych może wystąpić kilka mroźnych dni w roku, a zdarzają się i opady śniegu.

W wyższych regionach, śnieg, lód i ujemne temperatury nie należą już do rzadkości. Zima, która rozpoczyna się w pod koniec listopada trwa do początku marca. Od czasu do czasu Tirana - stolica Albanii - również zostaje pokryta śniegiem. Podczas zimy śnieg nie jest niczym niezwykłym w wyższych regionach, szczególnie na wysokości 1000-1500 metrów n.p.m. co umożliwia uprawianie sportów zimowych, jednakże ośrodki sportów zimowych należą do rzadkości.

 

Temperatury w Albanii


Średnie
maksymalne temperatury(°C)

Średnie
minimalne
temperatury(°C)

Średnia dzienna ilość godzin słonecznych Średnia liczba dni z opadem miesięcznie Średnia temperatura morza (°C)
Styczeń 10 2 4 14
15
Luty 12 2 4 12
14
Marzec 14 3 5 14
14
Kwiecień 18 7 6 13
15
May 23 12 8 10
18
Czerwiec 27 12 10 8
22
Lipiec 30 17 11 5
24
Sierpień 30 17 10 6
25
Wrzesień 27 14 9 8
24
Październik 21 9 6 9
22
Listopad 15 5 4 13
19
Grudzień 11 3 4 14
16
Temperatury w Albanii - tabela temperatur w Albanii w podziale na miesiące

 

Opady w Albanii - Deszcz

Z reguły w Albanii w okresie zimowym jest znacznie więcej opadów, niż w czasie lata. Różnice zależą od miejsca w którym się znajdujemy, a także w stosunku rok do roku. Ze względu na obecność wysokich gór pogoda jest niestabilna. W jednym regionie może padać przez kilka dni, podczas gdy 10 kilometrów dalej może być bardzo sucho. Z reguły na północy Albanii oraz w górach w południowo-zachodnich pada więcej niż w pozostałej części kraju. Rocznie spada ok. 700-1200 milimetrów deszczu. W niektórych regionach dane opadowe w ujęciu rocznym mogą wynieść do 1500 milimetrów deszczu, jednakże to lokalne odchylenia.

Słońce

Do 3000 godzin słonecznych każdego roku spodziewanych jest w okolicach Sarandy (http://kierunekalbania.pl/tour/201-saranda-albanski-kurort-i-okolica-atrakcje-klimat-informacje), miasta znajdującego się w południowo zachodniej części kraju, na wybrzeżu Albanii, na tej samej szerokości geograficznej co grecka wyspa Korfu. Średnia ilość słońca w Albanii to 2400 - 2500 godzin słonecznych w ciągu roku, do ponad 300 godzin słońca w miesiącach lipcu i sierpniu, które uchodzą za najbardziej słoneczne.

 

Pogoda w Albanii


Szansa na bardzo ciepłą pogodę

Szansa na bardzo zimną  pogodę
Szansa długotrwałego opadu
Szansa na słoneczne dni

 

Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

GrudzieńKiedy pojechać do Albanii?

Wybór czasu podróży do Albanii powinien być skorelowany z głównym celem wycieczki i wtedy zdecydujemy czy będzie to wiosna, jesień czy środek sezonu - lato.
Najbardziej gorący miesiąc w Albanii to lipiec, a najchłodniejszy - styczeń.

  • Jeśli do Albanii wybieramy się na wybrzeże najlepiej zrobić to pomiędzy czerwcem, a wrześniem, wówczas temperatura powietrza kształtuje się pomiędzy 26°C, a 33°C. Woda również jest wtedy najcieplejsza  – powyżej 22 °C. (szczyt temperatury wody w  w Adriatyku i Morzu Jońskim przypada na koniec lipca - 26°C). Najgorętsze miesiące to lipiec i sierpień (w tym okresie budzi się także życie nocne, organizowane są liczne imprezy, dyskoteki).
  • Na zwiedzanie centralnej Albanii i gór najlepszym okresem będzie czerwiec lub wrzesień. Ci, którzy wybierają się na wybrzeże, a jednak nie lubią gorąca i upalnych dni, a przy okazji chcą oszczędzić parę groszy na noclegu, polecamy wybrać właśnie te miesiące.
  • Jeśli chcemy poznać Albańczyków, kulturę albańską i zobaczyć kolorową Albanię wybór powinien paść na wiosnę lub jesień. Szczególnie jesienią albańska wieś jest niesamowicie urokliwa, sady płoną jasnym kolorem pomarańcz i owoców cytrusowych. Natomiast wiosną, kwiaty jabłoni i wiśni rozlewają się wzdłuż dróżek, cała przyroda budzi się do życia. Jeśli jesteśmy nastawieni też na zwiedzanie nadmorskich miasteczek z Tiraną włącznie pojedźmy właśnie wiosną.
  • Wiosna i jesień to także idealna pora do uprawiania turystyki pieszej (relatywnie niskiego poziomu) i turystyki rowerowej, upały nie doskwierają, a dzień jest długi.
  • Pamiętajmy, że 75 procent powierzchni kraju to góry, w tym bardzo wysokie (najwyższy szczyt Korab 2766 m n.p.m.), jeśli chcemy udać się w "Albańskie Alpy" wybierzmy czerwiec lub wrzesień, albo lipiec i sierpień jeśli upał nam nie straszny. Warto także zwrócić uwagę, że w najwyższych partiach Gór Północnoalbańskich w regionie północno-wschodnim śnieg często zalega przez cały rok.

Przydatne informacje

8 powodów aby odwiedzić Albanię

Piękno Naturalne - Albanii to surowy, dziki kraj z wysokimi górami w północnej jego części, pięknym jeziorem Komani oraz dostępem do p...

Jak podróżować do i po Albanii?

Ciekawym celem dla wszystkich podróżników kochających niestandardowe, nieoblegane kierunki jest Albania. Ten kraj leżący na Bałkanach, nad Adriatykiem i Morzem Jo...

Atrakcje Turystyczne - Ciekawe miejsca

4 miejsca w Albanii, które warto odwiedzić

Jest jednym z mniejszych państw na Bałkanach, które mimo górskiego charakteru ma dostęp do wybrzeży Morza Jońskiego oraz Adriatyku. Stolicą kr...