Atrakcje, Ciekawe miejsca
Aktualizacja:
czwartek, 20 stycznia 2022 16:18
wtorek, 02 marca 2021 08:53
Kierunek Albania
Albania jest jednym z mniejszych państw na Starym Kontynencie, położona jest na południowym wschodzie Europy, a ściślej mówiąc na Półwyspie Bałkańskim u wybrzeży Morza Adriatyckiego i Morza Jońskiego, granicząc z Grecją, Macedonią, Kosowem i Czarnogórą.
Albania to przede wszystkim góry, z najwyższym szczytem Korab (2751m n.p.m.) i oczywiście bliskość wody (Adriatyk, Morze Jońskie). Dlaczego warto tutaj przyjechać? To kraj niesamowicie różnorodny, z bogatą kulturą i historią, a tutejsi ludzie znani są ze swej gościnności. Miejsce z łagodnym, śródziemnomorskim klimatem, gdzie latem jest gorąco i sucho, a zimą występują umiarkowane temperatury z częstym deszczem.
Top 10 atrakcji turystycznych Albanii:
Wybrzeże Adriatyku to przede wszystkim miasta: Durres, Saranda, Vlore
- 1. Durrës (Durres)– to jedno z najstarszych miast w Albanii z największym portem w kraju, w niedalekiej odległości (ok. 30km) od międzynarodowego lotniska. Tutaj dostępne są szerokie, piaszczyste plaże, a wokół góry oraz zabytki rzymskie. W Durres warto odwiedzić: Amfiteatr Dyrrahu, z I wieku, zabytkową wenecką wieżę, Muzeum Archeologiczne z zabytkami kultury starożytnej (Adres: Rruga Taulantia 32, Durrës, Albania), Mozaikę - “piękna kobieta z Durres”, Meczet Fatih, czy Bazylikę shen mehill arapaj z VI wieku
- 2. Saranda i okolice – to małe miasteczko na południu Albanii u wybrzeży Morza Jońskiego z kamienistymi słonecznymi plażami. W Sarandzie jest wiele hoteli, są klimatyczne kawiarenki i restauracje. W niedalekiej odległości od Sarandy leży starożytne miasto Butrint (LŚD UNESCO). Na północ od Sarandy rozciągają się najpiękniejsze plaże u wybrzeży Morza Jońskiego. Przy drodze do Gjirokastry warto odwiedzić Niebieskie Oko - źródła wodne Syri i Kalter. To stosunkowo trudno dostępne miejsce leży kilkanaście km od drogi głównej. Syri i Kalter położone są niedaleko miejscowości Bistrica, pomiędzy Sarandą, a Gjirokastrą.
Więcej na temat Sarandy można przeczytać w tym artykule >> Link
- 3. Vlore (Wlora) - Miasto Wlora u styku dwóch mórz: morza Adriatyckiego i Jońskiego. Wybrzeże Wlory to piaszczyste, z płytką wodą oraz kamieniste z głęboką wodą. Tutaj warto przespacerować się piękną aleją palmową. Nad miastem góruje wzgórze Kuzuk-Baba.
Największe albańskie jeziora: Jezioro Ochrydzkie, Jezioro Prespańskie, Jezioro Szkoderskie to idealne miejsce do wypoczynku nad wodą
- 4.Jezioro Ochrydzkie – najstarsze europejskie jezioro leżące przy granicy Albanii i Macedonii o głębokości 286m. Na brzegach jeziora zachowały się liczne zabytki przeszłości, m.in. sięgająca okresu średniowiecza twierdza cara Samuela oraz zabytkowe centrum miasta w Ochrydzie, klasztor św. Nauma, liczne niewielkie cerkiewki (m.in. cerkiew św. Jana Teologa w Kaneo). W jeziorze można spotkać łososia. Jezioro uznaje się za ostoję ptaków ze względu na zimujące na nim ptaki wodne jak: hełmiatka, gągoł, perkoz zausznik, kormoran mały. Wody jeziora są chłodne i bardzo czyste
- 5. Jezioro Prespańskie – (Wielka Prespa), leży pomiędzy górami Galičica i Pelister, przy granicy z Macedonią i Grecją na wysokości 967 m n.p.m. Głębokość jeziora to 54 m. Tutaj można spotkać piaszczyste plaże, z temperaturą wody latem ok. 20–25 stopni
- 6. Jezioro Szkoderskie – największe jezioro na Bałkanach przy granicy Albanii i Czarnogóry. Większa część jeziora to teren Czarnogóry. Jezioro o charakterze krasowym i położone w dolinie 7 kilometrów od morza. (Powierzchnia 350-550 km2, głębokość do 44 m) Na jeziorze znajdują się wyspy, na których mieszczą się zabytkowe monastery (monaster Starčeva Gorica, monaster Moračnik). To także miejsce gniazdowania ptaków na czele z rzadkim pelikanem. Niedaleko leży miasto Szkodra, położone nad rzeką Buna .To największy ośrodek gospodarczy i kulturalny w północnej części Albanii.
- 7. Stolica Albanii - Tirana – stolica i największe miasto w Albanii (centralna część kraju) z orientalnym klimatem. Tirana to główny ośrodek kulturalny i przemysłowy kraju. Miasto oddalone jest o 40 km od morza, leży u podnóża góry Dajti nad rzeką Ishmi . Rok założenia miasta: 1614r. W Tiranie warto zobaczyć: Plac Skandebeg - to serce miasta, tutaj znajduje się pomnik słynnego syna Albanii, Gjergj Kastrioti Skënderbeu (pol. Jerzy Kastriota); Teatr Opery i Baletu; Narodowe Muzeum Historyczne; Meczet Ethem Beja; Wieżę zegarową; Bibliotekę Narodowa; Niedaleko od centrum warto zajrzeć do Parku Młodzieży i wypić kawę w restauracji z fontannami
Południe Albanii miasto Gjirokaster - Miasto jest jednym z dwóch w Albanii (oprócz Beratu) miast-muzeów. Otoczone górami do 2000m n.p.m. Gjirokaster to miasto-muzeum: zawdzięcza to między innymi kamiennym domkom starówki, które są pokryte szarymi łupkami, uliczki są bardzo strome, dlatego też Gjirokastra zwana jest "Miastem Tysiąca Schodów" lub Miastem Białych Dachów”. Warto odwiedzić Muzeum Etnograficzne. Nad miastem góruje stara, średniowieczna twierdza, rozbudowana przez Turków osmańskich gdzie znajduje się Muzeum Narodowe Broni.
Berat - jedno z najpiękniejszych miast na Półwyspie Bałkańskim - „Miasto tysiąca okien”. Leży w centralnej Albanii nad rzeką Osum. W Berat warto odwiedzić: Muzeum Etnograficzne, muzeum ikon, Galeria sztuki im. Edwarda Leara, cytadela, założona w IVw p.n.e przez Iliryjskie plemię Dasaretów z monumentalnymi murami, które górują nad miastem. Zabytki Beratu: Zamek w Berat - średniowieczna bizantyjska twierdza; Meczety: Królewski (wybudowany w 1493 r., z freskami pochodzącymi z XVIII w.), Meczet Kawalerów, Biały Meczet, Czerwony Meczet; Chanaki (klasztory): Halveti, Rüfai; Katedra Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny; Cerkwie: św. Michała Archanioła, Trójcy Świętej, św. Teodora,św. Konstantyna i Heleny, Najświętszej Marii Panny Vllahernës, św. Demetriusza, św. Spiridona' Zamek iliryjski w Goricy, most Gorica z 1780 r.
- 9.Kanion rzeki Osum - Kanion rzeki Osum o długości 15 kilometrów i wysokości 100 metrów. Tutaj, najlepiej dotrzeć z Beratu, następnie do Corovodi, ok. 7 kilometrów od kanionu. Kanion można przejść po dnie rzeki Osum w trakcie suszy, a po ulewnych deszczach (marzec-maj) można skorzystać z atrakcji jaką jest spływ pontonem (ok 10 km długości spływu)
- 10. Theth (alb. Thethi) – to mała wieś (gmina Shalë) w Górach Północnalbańskich na wysokości 700 m n.p.m. (obszar Parku Narodowego Thethit). Thethi leży na północy Albanii, w niedalekiej odległości od źródeł rzeki Shalë, (górna część rzeki nosi nazwę Thethit). Theth Wieś położona jest w Parku Narodowym Thethit na wysokości około 700 m n.p.m.
Aby zachować wspomnienia proponujemy listę: Co przywieźć z Albanii? Jakie pamiątki?
- Podczas pierwszej wyprawy z pewnością flagę Albanii.
Polecamy także rakiję, koniak Skanderbeg, piwo Birra Tirana, oliwki i oliwę z oliwek, ser Kashkaval - serek biały owczy.
Informacja turystyczna:
Obywatele Unii Europejskiej, a w tym Polski mogą wjeżdżać na terytorium Albanii na podstawie okazania dowodu osobistego. Bez obowiązku wizy - pobyt do 30 dni z możliwością przedłużenia do 90 dni w roku.
Warto pamiętać, że do Albanii możemy dotrzeć drogą morską z Włoch: do Durres (z Bari, Triestu czy Ancony) do Vlory (z Brindisi) do Shëngjin (z Bari); czy z Grecji: do Sarandy (z Korfu).
-
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Albanii, Tirana:
Rruga e Durresit 123, Tirane, Albania,
Telefon: + 355 4 45 100 20
Fax: + 355 4 22 33 364
e-mail: tirana.amb.sekretariat(at)msz.gov.pl
www: www.tirana.msz.gov.pl
Twitter http://twitter.com/PlinAlbania
Facebook https://www.facebook.com/PLinAlbania
-
Ambasada Republiki Albanii w Polsce:
ul. Altowa 1,
02-386 Warszawa,
Telefon: 22 824 14 27
-
Święta w Albanii - Dni wolne od pracy
- 1, 2 stycznia - Nowy Rok
- 14 marca - Dita e Veres – Dzień Lata
- 22 marca - Dita e Nevruzit - Święto Równonocy Wiosennej
- 4 kwietnia - Wielkanoc katolików i prawosławnych
- 1 maja - Międzynarodowe Święto Pracy
- 5 września - Nata e Kadrit – Noc przeznaczenia. Święto muzułmańskie
- 9 do 12 września - Mały Bajram
- 16 do 19 listopada - Haxh i Kurban Bajram – muzułmańskie święto ofiarowania
- 28 listopada - Święto Niepodległości
- 29 listopada - Dzień Święta Wyzwolenia
- 7 grudnia - Nowy Rok w kalendarzu muzułmańskim (święto ruchome)
- 8 grudnia - Diten e Rinise – Dzień Młodzieży
- 25 grudnia - Boże Narodzenie