O Albanii

Nazwa, ludność, flaga, godło, alfabet: Republika Albanii (alb. Shqipëria)

Pełna polska nazwa kraju: Republika Albanii

Oryginalna albańska nazwa kraju: Shqipëria

Stolica: Tirana

Ustrój: Albania jest państwem demokracji parlamentarnej.

Albanię zamieszkuje 3 mln ludzi. (Około połowa ludności mieszka w miastach, a połowa na wsi)

Numer telefoniczny międzynarodowy kierunkowy do Albanii: +355

Język urzędowy: albański

Ustrój polityczny: Republika

Waluta: Lek (ALL)

Główne wyznanie: Islam

Powierzchnia: 27 748 km²

Największe miasta: Tirana,  Durrës, Elbasan, Wlora, Szkodra

Członkowstwo UE: Brak członkostwa w Uni Europejskiej

Do średniowiecza używana była nazwa Albania (obowiązująca do dziś w międzynarodowej nomenklaturze). Nazwa była pochodzenia łacińskiego (grecki odpowiednik: Αλβανία (Alvanía). Pojawiły się tez odmiany Albanitia, Arbanitia. Obecnie w użyciu rdzennych mieszkańców Shqipëria (kraj orła).

Alfabet albański składa się z 36 liter, 25 zwykłych oraz 9 diagrafów: dh, gj, ll, nj, rr, sh, th, xh, zh oraz dwóch znaków diakrytycznych ë, ç.

Symbole narodowe Albanii:

Godłem Albanii jest dwugłowy czarny orzeł na czerwonym tle - Godło wyróżnia się tym, że nad czarnym orłem góruje złocisty hełm Skanderbega. Wieńczą go kozie rogi. Przypominają one o zmaganiach toczących się w albańskich górach, po których Jerzy Kastriota hasał niczym kozica. Biegła znajomość terenu, a także znakomita kondycja pomagała mu w czasie potyczek z wojskami Imperium Osmańskiego.

Flaga Albanii

Flaga również ma kolor czerwony i na tym tle ww. orzeł. - Każdy z nas z pewnością, podczas różnych imprez, np. sportowych, a także wycieczek do tego kraju miał okazję zobaczyć flagę i godło Albanii. Różni się ona od symboli większości państw europejskich. Pora, by przyjrzeć się jej nieco bliżej i wyjaśnić, dlaczego wygląda ona tak, a nie inaczej.

Kolor czerwony służy tu za tło – oznacza on odwagę, moc, a także krew, która została przelana za Albanię w czasie licznych wojen.

Widzimy też dwugłowego, czarnego orła, nawiązującego do tradycji Cesarstwa Bizantyjskiego oraz do historii rodu Kastriotów. Z tej dynastii wywodził się najbardziej znany bohater narodowy Albanii – Jerzy Kastriota, znany również jako Skanderbeg. Żył  w piętnastym wieku, ale można śmiało porównać go do Jana III Sobieskiego, ponieważ walczył on z Turkami; odznaczał się też niezwykłą odwagą. Dwadzieścia pięć piór ptaka widniejącego na fladze i w godle to pamiątka po dwudziestu pięciu bitwach, jakie albański przywódca stoczył z okupantem, a także dwudziestu pięciu lat bojów o wolność.

Flaga Albanii pozbawiona jest hełmu, ale pozostałe elementy są takie same, jak w godle.

Kraj ten, po wielu wiekach okupacji tureckiej odzyskał niepodległość w roku 1912 i od tego czasu jego hymn narodowy nie zmienił się. Śpiewa się go na melodię rumuńskiej pieśni skomponowanej przez Cipriana Porumbescu do słów albańskiego poety – Aleksandra Stavre Drenova. Tytuł utworu to „Hymn o fladze”.

Albańczycy są bardzo dumni ze swojego państwa i historii, a honor jest dla nich sprawą priorytetową. Wielu młodych ludzi tatuuje sobie dwugłowego orła na ramionach lub na plecach.

 

 

Atrakcje Turystyczne - Ciekawe miejsca

Przydatne informacje