Wydarzenia

Ponad 250 zabytków z terenu Kosowa i Północnej Albanii pokazanych zostanie od soboty w Muzeum Etnograficznym w Poznaniu na wystawie "Śladami Kanunu. Kultura albańska w wieloetnicznym Kosowie". Będzie to pierwsza tego typu wystawa w Europie.

"Na ekspozycję składają się w większości stroje i tkaniny z różnych regionów i kultur: serbskie, albańskie, gorańskie, miejskie i wiejskie a także biżuteria i broń, oraz elementy wyposażenia wnętrz" - powiedziała w piątek PAP kurator wystawy Joanna Minksztym.Wśród szczególnie cennych eksponatów jest kamizelka z II poł. XIX w. z warsztatu w Szkodrze i bransolety mosiężne mające zapewnić płodność z terenu Kosowa z przełomu XVIII i XIX w. "Wiele z tych zabytków ma wartość unikatową gdyż dokumentuje dziedzictwo kulturowe tego regionu utracone bezpowrotnie w wyniku działań wojennych i gwałtownie postępującej globalizacji" - powiedziała rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Poznaniu, Aleksandra Sobocińska.

Jak wyjaśniła, wystawa poświęcona jest problematyce wielokulturowości Kosowa oraz współczesnym przemianom tożsamości jego mieszkańców, a w szczególności kształtowaniu się nowego poczucia świadomości narodowej w oparciu o kulturę albańską. Zabytkowe eksponaty uzupełniają fotogramy z 2007 roku, pokazujące współczesne Kosowo.

"Poprzez prezentację obiektów kultury materialnej chcemy ukazać kulturę tradycyjną, a za pomocą fotogramów - elementy kultury współczesnej. W tych dwóch kontekstach ukazane zostanie˙funkcjonowanie zasad prawa zwyczajowego - Kanunu, oraz ściśle z nim związane zasady honoru, gościnności, tolerancji religijnej, podziału pracy i obowiązków w ramach rodziny" - powiedziała Sobocińska.

Przedsięwzięcie ma charakter międzynarodowy, łączy współpracę kilku muzeów polskich i zagranicznych. Oprócz ekspozycji zaplanowano wykłady popularno-naukowe dotyczące Albanii i Kosowa, koncerty muzyki etnicznej, lekcje dla dzieci i młodzieży i konkurs fotograficzny. Wystawa potrwa do jesieni 2012 roku.

 

Przydatne informacje

Waluta, Numer kierunkowy, Elektryczność, Pobyt

Telefoniczny numer kierunkowy do Albanii to +355 Elektryczność – 220V/50Hz Pobyt i Wyjazd i pobyt - od 29 maja 2003 Polacy mogą pr...

Klimat Albanii, temperatury, opady, słońce, lato, zima, Kiedy jechać?

Klimat Albanii Dla większości ludzi Albania jest nieznanym krajem na Bałkanach. Popularne kraje takie jak Grecja, Bułgaria i Chorwacja mogą liczyć na...

Atrakcje Turystyczne - Ciekawe miejsca

Top 10 atrakcji turystycznych w Albanii, informacje turystyczne, klimat

Albania jako jeno z mniejszych Państw na Starym Kontynencie, położona jest na południowym wschodzie Europy, a ściślej mówiąc na Półwyspie ...